Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Koloběžky

Jak vybrat koloběžku?

Koloběžka je zábavný způsob, jak strávit volný čas nejen pro děti, ale i pro dospělé. Na první pohled se může zdát, že koupě koloběžky je triviální záležitost, přesto není radno ji podcenit.

 

Rychlé odkazy:

 

Jaký typ koloběžky?

 

Pro zábavu nám stačí klasická rekreační koloběžka, která postačí na běžné ježdění.Cenově se pohybuje kolem 1000 Kč. Pokud ovšem chceme koloběžku využít k turistice nebo i ke sportu, musí koloběžka být na určité úrovni. Dnešní trh s koloběžkami je velmi široký a každý najde mezi nimi tu svou.

 

 

Nosnost koloběžek

 

Toto číslo udává maximální zatížení koloběžky. Pro rekreační účely postačí nosnost 100 kg (při průměrné váze člověka 80 kg). Do terénu jsou vhodné koloběžky s pevným ocelovým rámem s nosností od 120 kg do 150 kg.

 

Jak vysoko mají být řidítka?

 

Výšku řidítek si každý dospělý člověk nastavuje sám, avšak obvykle se má pohybovat mezi 90 - 130 cm. Pro děti je vhodná výška od 50 cm. Výška také určuje využití koloběžky, kdy pro sport a turistiku se vozí řidítka výš.

 

Jaký typ brzdy?

 

Trh nabízí tři druhy brzd: nášlapné, čelisťové a kotoučové.

Liší se stavbou, funkcí a cenou. V městském využití stačí nášlapná zadní brzda, pro rekreanty bohatě postačí čelisťové brzdy, které jsou snažší na údržbu a cenově dostupnější. Kotoučové brzdy využijí hlavně sportovně zaměření jedinci.

 

 

Z jakého materiálu si koloběžku vybrat?

 

Běžně jsou koloběžky k dostání s ocelovým rámem, hliníkovými řidítky, vidlicí a brzdami. Tato kombinace materiálů pro běžné používání postačí. Pro sport jsou zde odlehčené materiály jako  hlinikový rám nebo dokonce karbon.

 

 

Proč zrovna koloběžka?

 

Koloběžkování patří mezi sporty, které při správném používání zatěžují rovnoměrně svalstvo celého těla. Pomáhá nám se zpevňováním těla, posilováním svalů, ale i k celkové fyzické a psychické rovnováze.

Jedná o jednoduchý sport, který zvládne každý.

 

 

Slovníček pojmů

 

Pláště

Hloubka dezénu nám určuje, k čemu je koloběžka určena. Málo hluboký nebo žádný dezén - tyto pláště patří na silnici do města, kde nejsou žádné hrboly a silnice je hladká. A takto postupně nahoru, kdy hluboký dezén umožňuje lepší trakci v terénu - je jasné, co by se stalo, pokud bychom například s hladkými plášti bez vzorku chtěli zabrzdit před překážkou na podmáčené louce.

 

Výška od podlahy

Jedná se o číslo určující vzdálenost od země po spodní profil nášlaspu v nejnižším místě.

 

Palce

Je to míra, ve které se udává velikost kol. Obvykle přední bývají větší, např. 27 palců a zadní k němu je 20 palcové anebo 16 palcové kolo.

Označení: velikost předního kola 27´´, zadního 20´´

 

Komponent

Koloběžku je možné cenově ohodnotit díky cenám jejích dílů. Proto se často dívíme ceně, ale je to díky tomu, z čeho je složená. Můžeme tak skombinovat různé značky a materiály.

Jednotlivé díly pak můžeme upravovat, dolaďovat, vyměňovat či seřizovat podle svého.

 

Porovnat koloběžky