Jak vybrat koloběžku?

Jízda na koloběžce je skutečně návyková. Můžete s ní jezdit jen tak po okolí, využít ji coby dopravní prostředek, vzít ji s sebou při venčení psa nebo na dovádění s dětmi. Na polní cesty se pochopitelně hodí jiné konstrukční typy než na asfaltové cyklostezky, nemluvě o speciálních koloběžkách na freestyle. V tomto našem rádci vám osvětlíme, jak vybrat koloběžku podle základních typů a všech důležitých parametrů.

 • David, redaktor Heureka.cz
 • Doba čtení: 7 min.

Jak vybrat koloběžku podle typu konstrukce

S nafukovacími koly

Koloběžky s nafukovacími koly vás nezklamou v žádné situaci. Hodí se dobře na asfaltové cyklostezky, městskou dlažbu i lesní cestičky s drobnějšími nerovnostmi.

 • Univerzální

 • Snadná ovladatelnost

 • Výrazně lepší tlumení nárazů

 • Vyšší přilnavost kol

 • Měkká kola kladou vetší odpor

 • Riziko defektu kola

 • Náročnější údržba

 • Vysoká hmotnost

Koloběžky s nafukovacími koly

Skládací

Skládací koloběžky jsou nejvhodnější na kratší vzdálenosti ve městech. Skvěle se hodí například pro přejezdy mezi kanceláří a tramvajovou zastávkou. Cestování v MHD je s nimi méně problematické a stejně tak je jednodušší je převážet i v autě.

 • Kompaktní

 • Lehké

 • Řídítka mají nastavitelnou výšku

 • Široký výběr

 • Méně odolná konstrukce

 • Náročnější na údržbu

 • Nosnost obvykle jen do 120 kg

Skládací koloběžky

Terénní (sportovní)

Terénní koloběžky se vyznačují nafukovacími koly a tím, že přední kolo (až 25 palců) bývá větší než zadní. Hodí se pro nerovné terény, stezky, sjíždění kopců nebo i pro psí spřežení.

 • Skoro všechny modely disponují odpruženou vidlicí

 • Pevná a odolná konstrukce

 • Lehký rám

 • Kvalitní brzdy

 • Méně skladné

 • Absence doplňků (stojánek, blatníky apod.)

Terénní koloběžky

Freestyle

O něco méně běžným provedením jsou freestylové koloběžky, které ocení hlavně milovníci skateparků a U-ramp. Na těchto koloběžkách lze totiž provádět různé skoky a triky s výrazně nižším rizikem poškození koloběžky. Typická jsou pro ně malá tvrdá kolečka a velmi nízké nášlapy.

 • Vysoká kvalita použitých materiálů

 • Velmi odolná konstrukce včetně koleček

 • Citlivé a přesné ovládání

 • Nízká hmotnost

 • Hodí se pouze na rovný povrch

 • Nelze měnit výšku řídítek

 • Zpravidla nejsou skládací

 • Vysoká cena

Freestyle koloběžky

Elektrokoloběžky

Stejně jako elektrokola jsou dnes čím dál populárnější i elektrické koloběžky. Kromě běžných parametrů se zde řeší také dojezd a maximální rychlost, která může dosáhnout i nad 30 km/h.

 • Díky motorovému pohonu o jeden fun factor navíc

 • Šetří vaše síly – méně odrážení (nebo žádné)

 • Rychlé

 • Pohodlné

 • Vlivem motoru vyšší odpor při odrážení

 • Náročnější údržba

 • Vyšší hmotnost

 • Vyšší cena

Elektrokoloběžky

Výběr koloběžky podle určení

Pro dospělé

Zaměřte se na požadovaný styl jízdy a typ povrchu. Koloběžky mohou být uzpůsobené na sjezd prudkých kopců, proplétání se městem nebo pohodovou projížďku parkem. S tím vším se pojí například zvýšená odolnost rámu, a proto je správná volba mnohem komplexnější záležitostí než v případě dětské koloběžky.

Dětské

Na dětských koloběžkách mohou drandit děti už od dvou let. Modely pro nejmenší jsou pro vyšší stabilitu opatřeny jedním kolem navíc. Jedná se o tzv. tříkolové koloběžky. Děti si tak snáze osvojí potřebnou rovnováhu.

Pro o něco starší ratolesti lze pochopitelně vybírat i ze široké škály klasických dvoukolových konstrukcí.

Obecně jsou všechny varianty dětských koloběžek lehčí než verze pro dospělé a snesou i méně odolné materiály, jako např. tvrzený plast. U většiny lze také nastavit výšku řídítek, což v této kategorii hraje velmi významnou roli.

Dětské koloběžky

Tříkolové koloběžky

Důležité parametry

Nosnost

Maximální nosnost, tedy váhu, kterou koloběžka unese, vybírejte nejen podle váhy samotného jezdce, ale i věcí, které bude jezdec převážet. Počítejte s tím, že plný batoh s obědem a notebookem přidá klidně i 5 kg zátěže navíc. K tomu všemu byste ještě měli přičíst i nějakou rozumnou rezervu.

U koloběžek pro dospělé jsou veliké rozdíly v nosnosti. Například městské modely běžně nabídnou nosnost od 90 kg. Freestyle koloběžky od 80 do 100 kg, ale při normálním provozu bez skoků a nárazů unesou i více, jelikož jsou konstruované na extrémní zatížení.

Dětské modely zpravidla uvezou okolo 75 kg.

Hmotnost

Jakou hmotnost lze považovat za přijatelnou záleží opět na typu konstrukce koloběžky a také materiálu rámu.

Čím bude koloběžka lehčí, tím lépe se bude ovládat. Nízkou hmotnost oceníte hlavně ve městě a všude jinde tam, kde je potřeba koloběžku přenášet. A stejně tak je nízká váha vítána i u freestylových koloběžek, které mohou vážit i pod 3,4 kg, aby se s nimi dalo lépe skákat a provádět různé triky.

Naopak terénní koloběžky se s váhou dostanou i na 9 kg a více. Důvodem jsou vysoké nároky na odolnost a stabilitu na nerovnostech. Vyšší váha zde navíc přispívá k přilnavosti kol na hladkém povrchu.

Tvrdost kol

Jednoduchá rovnice říká, že čím tvrdší kolečka, tím rychlejší jízda, nicméně s menším komfortem kvůli horšímu tlumení nárazů.

Kola se nejčastěji vyrábí buď v celogumovém provedení z polyuretanu a plastových ráfků, nebo v nafukovací variantě. Zůstáváte-li věrni hladkému terénu, vystačíte si s menšími gumovými kolečky. Ty jsou také vhodnější pro začátečníky a děti díky lepší ovladatelnosti.

Pokud se však terén, po kterém plánujetejezdit, různí, je nasnadě zvolit nafukovací provedení a větší rozměry kol, které jsou vhodnější i pro delší přejezdy a sportovnější jízdu.

Přilnavější měkkou gumu poznáte podle označení 86A a níže. Za tvrdou se považuje guma 88A a výše. Berte ale v potaz, že s takovými kolečky ucítíte každou nerovnost. Hodí se proto především do skateparků.

Průměr kol

Nejmenší rozměr nafukovacích kol je 12 palců (1 palec = 2,54 cm). Jde o ideální rozměr pro začátečníky díky skvělé ovladatelnosti.

16palcová kola jsou stále velmi dobře ovladatelná a zároveň je s nimi snazší nabírat rychlost.

Rychlost o to snadněji nabírají i koloběžky s větším předním kolem, ale zároveň jsou o něco hůře ovladatelné. Pro začátečníky se proto příliš nehodí. Zároveň ale tato kombinace zajišťuje vyšší stabilitu ve vysoké rychlosti. Vyloženě sportovní koloběžky pak mohou mít kola o průměru 26 palců vpředu a 20 palců vzadu.

Orientační tabulka velikostí kol
Velikost kola (″) Styl jízdy
12 Do města, na cyklostezku.
16 Větší rychlost, výborné ovládání po městě.
20 Univerzální velikost, do města i na výlety.
26 Na delší cestování, těžší terény.

Řídítka

U řídítek se zaměřte především na jejich rozměr a ergonomii. Čím jsou širší, tím stabilnější a pohodlnější jízda bude. Pro zvýšení komfortu mohou být na madlech nainstalované rohy mířící vpřed pro alternativní způsob uchopení.

U nastavitelných modelů by řídítka měla mít rozpětí alespoň 90 – 130 cm pro dospělé a od 50 cm pro děti.

Správnou výšku řídítek nastavíte tak, že se postavíte na zem vedle koloběžky. Výška horní hrany řídítek by měla být přibližně stejně vysoko jako kyčelní kloub.

Orientační tabulka výšky řídítek
Výška jezdce (cm) Přibližná výška řídítek (cm)
100 – 120 50 – 55
120 – 140 60 – 65
140 – 160 70 – 75
160 – 170 80
170 – 180 85
180 – 190 90
190 a více 95 a více

Rám

Materiál rámu ovlivňuje nejen váhu koloběžky, ale také její odolnost. Vycházejte z toho, že ocelový rám je naprostý základ u jakékoli konstrukční varianty určené pro dospělé.

Volbou pro nejnáročnější je karbon, který vyniká svou pevností a bohužel i znatelně vyšší cenou.

Brzdy

Běžně se můžete setkat se třemi typy brzd. Každé provedení je vhodné pro jiný styl jízdy. Kromě odlišné konstrukce se liší i mírou efektivity brzdění a cenou.

Čelisťové V-brzdy

Jsou klasikou, kterou znají všichni cyklisté – jednoduchá páčka na řídítkách. Tyto modely budou vyhovovat drtivé většině jezdců, neboť poskytují dostatečný výkon za nízkou cenu. Jsou vhodné na delší vzdálenosti a jejich velkou výhodou je jednoduchá údržba.

Kotoučové brzdy

Také kotoučové neboli diskové brzdy budou vhodnější na delší vzdálenosti, a oceníte je hlavně u prudkých sjezdů. Zvládají perfektně brzdit i při vysokých rychlostech v náročných povětrnostních podmínkách. Špičková funkčnost se pochopitelně projeví také na ceně. Kotouče jsou navíc náročnější na údržbu i seřízení.

Nášlapné brzdy

Šlapací brzda umístěna nad zadním kolečkem je určena pro nenáročné uživatele. V krizových situacích vás však může zradit, a proto se příliš nedoporučuje pro rychlou jízdu na nerovných površích.

Stupátko

Stupátko neboli nášlap je stojnou plochou koloběžky. Jeho výška, délka a šířka jsou při výběru zcela zásadní.

Výška stupátka

Nižší umístění stupátka umožní svižnější jízdu. Budete-li jezdit na hladkém asfaltu, výška by se měla pohybovat mezi 4 – 5 cm. Pro nerovný povrch se hodí výška stupátka cca 5 - 7 cm.

Délka stupátka

Za dostačující lze považovat 35 cm pro děti a 40 cm pro dospělé.

Většina výrobců nepředpokládá, že budete na stupátko pokládat obě nohy zároveň. V opačném případě volte raději delší stupátko.

Šířka stupátka

Obecně jsou vhodnější užší nášlapy, které vás nebudou nutit stát mimo osu koloběžky. To znamená, že i 10 – 11 cm by mělo stačit. Při výběru pochopitelně zohledňujte případnou nadměrnou velikost vašeho chodidla. Pozornost dále věnujte zadní nápravě, jelikož právě v této oblasti se bude pohybovat odrazová noha.

Výbava na koloběžku

Komponenty pro koloběžky

Nářadí

Cyklistické helmy

Cyklistické rukavice

Cyklistické brýle

Cyklistické brašny

Světla na kolo

Cyklistické zvonky

Rady a tipy

Jaký typ koloběžky je nejvíce univerzální?

Pokud nemáte vytipovaný konkrétní terén nebo se chystáte koloběžku sdílet s dalšími lidmi s odlišnými preferencemi, vyberte středně velkou koloběžku s 20″ nafukovacími koly.

Jakou koloběžku vybrat pro ježdění do práce?

Pro ježdění do práce pravděpodobně nejvíce využijete lehkou skládací koloběžku se středně velikými či menšími koly v závislosti na tom, jestli budete jezdit po hladkém či mírně hrbolatém povrchu.

Údržba a péče o koloběžku

Koloběžka je na údržbu nenáročná, nicméně je třeba dodržovat pár základních pravidel.

Před každým použitím:

 • Dotáhněte šrouby, upínací páčky a pružinové mechanismy.
 • Prohlédněte pneumatiky či kolečka a ložiska.
 • Odstraňte hrubé nečistoty z mechanických míst.

Po sezóně uložte koloběžku na suché a ideálně i temné místo. Pneumatikám by totiž mohlo škodit přímé sluneční světlo.

Bezpečnost a pravidla jízdy

Ačkoliv byly dříve koloběžky na chodnících tolerovány, v současné době (především kvůli sdíleným elektrokoloběžkám a jiným typům elektrovozítek) se nahlížení na jízdu v pěší zóně změnilo.

Na koloběžky se vztahuje stejný zákon jako na jízdní kola. Patří na cyklostezku nebo silnici.

Jezdec na koloběžce je stejně jako řidič účastníkem silničního provozu, tudíž musí respektovat pravidla vozovky. V případě kolony ji smí opatrně objíždět na pravé straně vozovky. Osoby mladší 18 let musí nosit helmu a děti do 10 let musí být doprovázeny osobou starší 15 let.

Plánujete výlet na koloběžce? Inspirujte se dalšími praktickými radami na naší stránce o cyklistice.